Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
X
Úvod    O přírodních kamenech    Travertin
Úvod    O přírodních kamenech    Travertin

Travertin

Travertin

Travertin je chemická usazená hornina vznikající ve sladkovodním prostředí řek a pramenů. Jeho složení odpovídá vápenci. Jeho strukturu tvoří zrnka kalcitu, který poutá další částečky, a ty vytvářejí travertin. Travertin může obsahovat jíl, křemen a někdy také fosilní zbytky. Má unikátní kresbu a barevné odstíny.

Vlastnosti Travertinu

Travertin má často velice světlou barvu s páskovanou strukturou. Tvrdost travertinu odpovídá tvrdosti vápence a je tedy na stupnici 3 v Mohsově stupnici tvrdosti. Nejčastěji bychom jej nalezli v krasových oblastech tvořených dolomitem či vápencem. Známe několik druhů travertinu dle typu původu, a to travertin jeskynní, potoční a travertin z minerálních pramenů. Díky pórovitosti kamene se někdy ošetřuje kamenickým tmelem a následně se brousí do vysokého lesku.

Barevné varianty

Travertin se může pochlubit unikátní kresbou a celou řadou barevných tónů. Jeho odstíny se pohybují od světlé béžové přes hnědou, červenou až po světle šedou. Barva i kresba jsou ovlivňovány lokalitou těžby travertinu a také klimatickými podmínkami dané lokality.

Využití travertinu

V minulosti byl travertin používán jako stavební kámen. Například známé římské Koloseum je celé vystavěno z tohoto typu kamene. V současné době je využívám především pro obklady interiérů, popřípadě i jako dlažba podlahy. Díky svým příjemným tónům nachází své uplatnění v koupelnách a jako dekorativní obklad či dlažba. Je používán i ve vstupních halách, restauracích či kancelářích, kde hosta vždy uvítá příjemným hřejivým pocitem. Travertin se využívá pro:

  • Obklady koupelen
  • Pracovní desky
  • Podlahová krytina
  • Dekorativní materiál


Kontaktujte nás

Pošlete nám dotaz, poptávku.

jmeno
email
telefon
zprava

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz.

Aktuálně

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

28.11.2018 | Druhů kamenů je hodně a ve svých vlastnostech se mohou velmi lišit. Zde je pár bodů, které by vám měli pomoci s výběrem.

28.11.2018
Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

17.10.2018 | Mileniálové jsou pány posledních trendů, moderních technologií a nejrůznějších životních vychytávek. Ovšem i v jejich životě by neměla chybět příroda, a to nejen během víkendů trávených v horách, ale také v jejich interiérech.

17.10.2018
Pískovec pradávný přítel člověka

Pískovec pradávný přítel člověka

10.09.2018 | Jak je možné, že naši předci si pro stavbu domovů vybírali zrovna pískovec? Kámen, který je proslulý svou měkkostí, špatnou odolností a krátkodobou trvanlivostí? Ne každý pískovec má tyto vlastnosti.

10.09.2018
Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

22.08.2018 | Pojďme si říci, kdy je vhodné skládaný kamenný obklad vybrat, pro jaký druh kamene se rozhodnout a jak náročný je na údržbu.

22.08.2018
Umělý nebo přírodní kámen?

Umělý nebo přírodní kámen?

16.07.2018 | Pokud se i vy rozhodnete otevřít tomuto přírodnímu materiálu dveře svého domu, pak možná narazíte na dilema, zda použít přírodní či umělý kámen.

16.07.2018
Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

05.07.2018 | Pojďme se podívat na různá řešení, díky kterým může být kámen i ve vašem interiéru a zároveň neublížíte svému rozpočtu.

05.07.2018

Kontakty

adresa

Pražská tř. 2850/66
370 04 České Budějovice

doba
Po - Čt 7:00 - 10:30 11:00 - 16:30
7:00 - 10:30 11:00 - 15:30

 

kamenictví

kamenická výroba

pomníky a hroby

oprava hrobů

sekání a zlacení písma, přípisy, písmo na sklo

údržba a čištění pomníků, hrobů

parapety

kuchyňské a koupelnové desky

stoly

schody

okrasné kameny

obklady krbů

grilovací kameny

obklady a dlažby

stavební práce

zakázková výroba

polotovary a komplety pro kameníky