Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
X
Úvod    O přírodních kamenech    Vápenec
Úvod    O přírodních kamenech    Vápenec

Vápenec

Vápenec

Vápenec je sedimentární hornina tvořená převážně kalcitem či aragonitem s příměsí jílových materiálů, křemene, dolomitu či sideritu. Čistý vápenec má bílou barvu, ovšem příměsi jej zbarvují do nejrůznějších barev. Vápenec tak může být šedý, černý, žlutavý, okrový nebo červený. Rozlišujeme dva druhy vápence, a to vápenec biochemický a biomechanický. Biochemický vápenec vznikal biochemickým procesem organismů, příkladem jsou například korálové útesy. Biomechanické vápence jsou výsledkem hromadění skořápek a ulit měkkýšů do vrstev pod vysokým tlakem.

Vlastnosti vápence

Vápenec, který vznikal miliony let na dně moří, se může pochlubit perfektními izolačními a tepelnými vlastnostminízkou náročností na údržbu, i díky nízké pórovitosti. Tvrdost vápence je dle Mohsovy stupnice na 3. příčce, je tedy měkký. Má schopnost rozpouštět se ve vodě a tvořit krasový fenomén. Díky své měkkosti je dobře opracovatelný a vhodný k použití v interiéru i exteriéru.

Barevné variace

Díky příměsím a zbytkům organických schránek má vápenec neopakovatelnou strukturu a také barvu. Čistě bílý kalcit s minimem příměsí známe jako křídu, ovšem nejrůznější druhy příměsí dodávají vápenci zcela nové zbarvení. Limonit mu dodává žlutou až okrovou barvu, zatímco oxidy železa mu propůjčují netradičně červené zbarvení. Některé druhy vápence v sobě uchovávají hustou síť bílých žilek.

Využití vápence

Vápenec nachází široké uplatnění v průmyslu, vyrábí se z něj cement a jeho drť je používána pro podklad cest a silnic. Je hojně využíván pro:

  • Obklady fasád, bazénů teras a stěn
  • Podlahová krytina v interiéru i exteriéru
  • Dekorace
  • Pracovní desky


Kontaktujte nás

Pošlete nám dotaz, poptávku.

jmeno
email
telefon
zprava

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz.

Aktuálně

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

28.11.2018 | Druhů kamenů je hodně a ve svých vlastnostech se mohou velmi lišit. Zde je pár bodů, které by vám měli pomoci s výběrem.

28.11.2018
Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

17.10.2018 | Mileniálové jsou pány posledních trendů, moderních technologií a nejrůznějších životních vychytávek. Ovšem i v jejich životě by neměla chybět příroda, a to nejen během víkendů trávených v horách, ale také v jejich interiérech.

17.10.2018
Pískovec pradávný přítel člověka

Pískovec pradávný přítel člověka

10.09.2018 | Jak je možné, že naši předci si pro stavbu domovů vybírali zrovna pískovec? Kámen, který je proslulý svou měkkostí, špatnou odolností a krátkodobou trvanlivostí? Ne každý pískovec má tyto vlastnosti.

10.09.2018
Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

22.08.2018 | Pojďme si říci, kdy je vhodné skládaný kamenný obklad vybrat, pro jaký druh kamene se rozhodnout a jak náročný je na údržbu.

22.08.2018
Umělý nebo přírodní kámen?

Umělý nebo přírodní kámen?

16.07.2018 | Pokud se i vy rozhodnete otevřít tomuto přírodnímu materiálu dveře svého domu, pak možná narazíte na dilema, zda použít přírodní či umělý kámen.

16.07.2018
Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

05.07.2018 | Pojďme se podívat na různá řešení, díky kterým může být kámen i ve vašem interiéru a zároveň neublížíte svému rozpočtu.

05.07.2018

Kontakty

adresa

Pražská tř. 2850/66
370 04 České Budějovice

doba
Po - Čt 7:00 - 10:30 11:00 - 16:30
7:00 - 10:30 11:00 - 15:30

 

kamenictví

kamenická výroba

pomníky a hroby

oprava hrobů

sekání a zlacení písma, přípisy, písmo na sklo

údržba a čištění pomníků, hrobů

parapety

kuchyňské a koupelnové desky

stoly

schody

okrasné kameny

obklady krbů

grilovací kameny

obklady a dlažby

stavební práce

zakázková výroba

polotovary a komplety pro kameníky