Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
X
Úvod    O přírodních kamenech    Pískovec
Úvod    O přírodních kamenech    Pískovec

Pískovec

Pískovec

Pískovec je klastická usazená hornina nejčastěji tvořená hrubými zrny křemene, živců či horninových úlomků, které jsou pojeny tmelem. Ten může být křemičitý, karbonátový, železitý či sádrovcový. Složení je různorodé a vždy závisí na místě výskytu. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších sedimentárních hornin, která je v hojné míře zastoupena i v Česku.

Vlastnosti pískovce

Pískovec je velice měkký, díky čemuž se snadno opracovává. Díky menší soudržnosti zrna je však snadno náchylný ke zvětrávání a degradaci. Záleží však na složení pískovce. Můžeme se setkat i s odolnějšími typy tohoto kamene. Pískovec není ani příliš pevný, a proto je velmi problematické vytvářet z něj delší vodorovné tvary. Vyniká však pevností v tlaku.

Barva pískovce

Stejně jako u ostatních nerostů, i v případě pískovce barva velice záleží na příměsích v pískovci. Nejčastějšími barvami je světle šedá, světle okrová, světle hnědá či červená. V některých pískovcích můžeme naleznout i tmavší mramorování.

Využití pískovce

Pískovec byl využíván již v době románské a až do středověku se jednalo o nejčastěji využívaný kámen ve stavebnictví nejen na území dnešní České republiky. Oblíben byl především pro svou relativní lehkost a možnost snadného opracování. Oblíben byl také v sochařství. Dnes je pískovec stále využíván pro stavební účely, kde lpí na jeho estetických vlastnostech, a proto se často ve stavbách tzv. přiznává. Je velice oblíben také u kameníků, kteří jej používají pro:

  • Obklady fasád, bazénů, stěn
  • Umělci pro zahradní architekturu
  • Pracovní desky
  • Římsy a parapety


Kontaktujte nás

Pošlete nám dotaz, poptávku.

jmeno
email
telefon
zprava

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz.

Aktuálně

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

28.11.2018 | Druhů kamenů je hodně a ve svých vlastnostech se mohou velmi lišit. Zde je pár bodů, které by vám měli pomoci s výběrem.

28.11.2018
Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

17.10.2018 | Mileniálové jsou pány posledních trendů, moderních technologií a nejrůznějších životních vychytávek. Ovšem i v jejich životě by neměla chybět příroda, a to nejen během víkendů trávených v horách, ale také v jejich interiérech.

17.10.2018
Pískovec pradávný přítel člověka

Pískovec pradávný přítel člověka

10.09.2018 | Jak je možné, že naši předci si pro stavbu domovů vybírali zrovna pískovec? Kámen, který je proslulý svou měkkostí, špatnou odolností a krátkodobou trvanlivostí? Ne každý pískovec má tyto vlastnosti.

10.09.2018
Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

22.08.2018 | Pojďme si říci, kdy je vhodné skládaný kamenný obklad vybrat, pro jaký druh kamene se rozhodnout a jak náročný je na údržbu.

22.08.2018
Umělý nebo přírodní kámen?

Umělý nebo přírodní kámen?

16.07.2018 | Pokud se i vy rozhodnete otevřít tomuto přírodnímu materiálu dveře svého domu, pak možná narazíte na dilema, zda použít přírodní či umělý kámen.

16.07.2018
Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

05.07.2018 | Pojďme se podívat na různá řešení, díky kterým může být kámen i ve vašem interiéru a zároveň neublížíte svému rozpočtu.

05.07.2018

Kontakty

adresa

Pražská tř. 2850/66
370 04 České Budějovice

doba
Po - Čt 7:00 - 10:30 11:00 - 16:30
7:00 - 10:30 11:00 - 15:30

 

kamenictví

kamenická výroba

pomníky a hroby

oprava hrobů

sekání a zlacení písma, přípisy, písmo na sklo

údržba a čištění pomníků, hrobů

parapety

kuchyňské a koupelnové desky

stoly

schody

okrasné kameny

obklady krbů

grilovací kameny

obklady a dlažby

stavební práce

zakázková výroba

polotovary a komplety pro kameníky