Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
X
Úvod    O přírodních kamenech    Kvarcit
Úvod    O přírodních kamenech    Kvarcit

Kvarcit

Kvarcit

Kvarcit neboli křemenec (příp. křemenný arenit), je typ přeměněné horniny, která se vyznačuje jemnou až středně hrubou zrnitostí. Tento přírodní kámen má velmi podobné zabarvení jako mramor, proto si jej lidé často pletou. Avšak oproti mramoru je kvarcit daleko odolnější. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se velmi často využívá jako obkladový kámen. 

Vlastnosti kvarcitu

Mimořádná odolnost a dlouhá životnost

Díky své značné tvrdosti a mrazuvzdornosti kvarcit vydrží sloužit dlouhé desítky let v interiéru i v exteriéru. Vyznačuje se také mimořádnou dlouhověkostí – proces jeho rozpadu začíná až zhruba po 150 letech. Bez obav jej lze použit v prostředích vystavených extrémním výkyvům teplot nebo vysokým zátěžím – skvěle odolává horku, dešti, mrazu i velkým hmotnostem. Svou tvrdostí se kvarcit vyrovnává oblíbené břidlici.

Složení a atraktivní barevnost

Kvarcit obsahuje až 95 % křemenných zrn a má zrnitou, nepravidelnou až mozaikovitou strukturu. Povrch kvarcitu může být štípaný, řezaný, broušený, nebo leštěný. Po estetické stránce jsou tyto zralé sedimenty velmi atraktivní a mají nadčasový design. Pro kvarcit je charakteristický zrnitý vzhled a světlé odstíny, kdy i na krátké ploše může docházet k zajímavým barevným přechodům. Křemenec bývá bílý, šedý, světle hnědý nebo má nažloutlou až načervenalou barvu.

Vyskytuje se ve Spojených státech, v Kanadě, Africe nebo v Jižní Americe, kde tvoří tzv. stolové hory. Najdeme jej ovšem i na území Českého masivu.

Jednoduchá péče

Kvarcit je velmi oblíben i pro svou jednoduchou údržbu. Nevyžaduje žádnou speciální péči. Při čištění stačí proud silné vody. Nepoškodí jej ani čistidla obsahující kyselé látky.

Využití kvarcitu

Křemenec nabízí velmi pestrou škálu využití. Své uplatnění najde ve stavebnictví jako stavební kámen, drcené kamenivo nebo výborně poslouží jako venkovní dlažba. Je oblíben také jako materiál pro zakázkovou výrobu nejrůznějších produktů určených do interiérů i exteriérů. Lze s ním obložit koupelnu, toaletu nebo jej využit při výrobě kuchyňské desky. Díky svému výjimečnému vzhledu je kvarcit populární i při výrobě okrasných dekorací.

Příklady produktů z kvarcitu (křemence):

  • venkovní dlažby
  • interiérové dlažby a obklady
  • obložení saun
  • kuchyňské a pracovní desky, stoly
  • dekorace
  • pomníky a náhrobní kameny


Kontaktujte nás

Pošlete nám dotaz, poptávku.

jmeno
email
telefon
zprava

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz.

Aktuálně

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

28.11.2018 | Druhů kamenů je hodně a ve svých vlastnostech se mohou velmi lišit. Zde je pár bodů, které by vám měli pomoci s výběrem.

28.11.2018
Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

17.10.2018 | Mileniálové jsou pány posledních trendů, moderních technologií a nejrůznějších životních vychytávek. Ovšem i v jejich životě by neměla chybět příroda, a to nejen během víkendů trávených v horách, ale také v jejich interiérech.

17.10.2018
Pískovec pradávný přítel člověka

Pískovec pradávný přítel člověka

10.09.2018 | Jak je možné, že naši předci si pro stavbu domovů vybírali zrovna pískovec? Kámen, který je proslulý svou měkkostí, špatnou odolností a krátkodobou trvanlivostí? Ne každý pískovec má tyto vlastnosti.

10.09.2018
Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

22.08.2018 | Pojďme si říci, kdy je vhodné skládaný kamenný obklad vybrat, pro jaký druh kamene se rozhodnout a jak náročný je na údržbu.

22.08.2018
Umělý nebo přírodní kámen?

Umělý nebo přírodní kámen?

16.07.2018 | Pokud se i vy rozhodnete otevřít tomuto přírodnímu materiálu dveře svého domu, pak možná narazíte na dilema, zda použít přírodní či umělý kámen.

16.07.2018
Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

05.07.2018 | Pojďme se podívat na různá řešení, díky kterým může být kámen i ve vašem interiéru a zároveň neublížíte svému rozpočtu.

05.07.2018

Kontakty

adresa

Pražská tř. 2850/66
370 04 České Budějovice

doba
Po - Čt 7:00 - 10:30 11:00 - 16:30
7:00 - 10:30 11:00 - 15:30

 

kamenictví

kamenická výroba

pomníky a hroby

oprava hrobů

sekání a zlacení písma, přípisy, písmo na sklo

údržba a čištění pomníků, hrobů

parapety

kuchyňské a koupelnové desky

stoly

schody

okrasné kameny

obklady krbů

grilovací kameny

obklady a dlažby

stavební práce

zakázková výroba

polotovary a komplety pro kameníky