Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
X
Úvod    O přírodních kamenech    Břidlice
Úvod    O přírodních kamenech    Břidlice

Břidlice

Břidlice

Břidlice patří mezi nejoblíbenější přírodní kameny. Tyto usazené částečně přeměněné horniny mají velmi jemnou zrnitost, za kterou vděčí svému původu v sedimentech jílovců a prachovců. Vyznačují se také svým hedvábným leskem. Mohou ovšem mít i matné provedení.

Protikladem břidlice jsou tzv. skaliny, což jsou metamorfované horniny se všesměrovou strukturou. Oproti břidlicím je proto nelze štípat. Ve formacích břidlic se shromažďuje metan, jehož těžba se v posledních letech stala významným zdrojem výroby zemního plynu. Zejména v USA jeho důležitost neustále narůstá. V ČR se břidlice vyskytují v Nízkém Jeseníku a oblasti Barrandienu.

Barevnost břidlice

Břidlice má širokou barevnou škálu – od černé přes šedou, zelenou až po cihlovou. Na jedné břidlicové desce můžeme najít i několik odlišných odstínů barev.

Vlastnosti břidlice

Žáruvzdornost a snadná opracovatelnost

Obsahuje minerály biotit, muskovit a andalusit, které zaručují vynikající žáruvzdorné vlastnosti a výbornou rovinnou štěpnost. Díky tomu se břidlice velmi jednoduše opracovává a tvaruje do tenkých desek, které slouží k výrobě obkladů, dlaždic a střešních krytin. Břidlice se štípe v průměrné tloušťce kolem 5 mm. Velikosti desek bývají různé, zpravidla mívají rozměry od 20x15 cm do 60x30 cm.     

Izolace vůči elektřině

Břidlice se také pyšní dobrými izolačními vlastnostmi, proto se tato hornina používá jako součástka do nejrůznějších elektrických rozváděčů nebo jako relé elektrických motorů.

Využití břidlice

V poslední době se do mody znovu dostávají břidlicové střechy. Břidlice ovšem zdaleka neslouží jen jako střešní krytina, dlažba či obklad. Lze z ní vyrobit i nejrůznější střešní detaily, jako jsou komíny, vikýře nebo štíty. V dřívějších dobách se z ní vyráběly školní psací tabulky, desky pro kulečníkové stoly nebo břidlicové brousky. Díky své nízké tepelné vodivosti během 2. světové války břidlice dokonce posloužila i k výrobě těsnících kroužků pro německé rakety.

Příklady produktů z břidlice:

  • střešní krytina (krycí tašky, šindele)
  • venkovní dlažby
  • interiérové dlažby a obklady
  • broušené a hlazené výrobky
  • náhrobní kameny
  • břidlicové brousky 


Kontaktujte nás

Pošlete nám dotaz, poptávku.

jmeno
email
telefon
zprava

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz.

Aktuálně

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

28.11.2018 | Druhů kamenů je hodně a ve svých vlastnostech se mohou velmi lišit. Zde je pár bodů, které by vám měli pomoci s výběrem.

28.11.2018
Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

17.10.2018 | Mileniálové jsou pány posledních trendů, moderních technologií a nejrůznějších životních vychytávek. Ovšem i v jejich životě by neměla chybět příroda, a to nejen během víkendů trávených v horách, ale také v jejich interiérech.

17.10.2018
Pískovec pradávný přítel člověka

Pískovec pradávný přítel člověka

10.09.2018 | Jak je možné, že naši předci si pro stavbu domovů vybírali zrovna pískovec? Kámen, který je proslulý svou měkkostí, špatnou odolností a krátkodobou trvanlivostí? Ne každý pískovec má tyto vlastnosti.

10.09.2018
Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

22.08.2018 | Pojďme si říci, kdy je vhodné skládaný kamenný obklad vybrat, pro jaký druh kamene se rozhodnout a jak náročný je na údržbu.

22.08.2018
Umělý nebo přírodní kámen?

Umělý nebo přírodní kámen?

16.07.2018 | Pokud se i vy rozhodnete otevřít tomuto přírodnímu materiálu dveře svého domu, pak možná narazíte na dilema, zda použít přírodní či umělý kámen.

16.07.2018
Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

05.07.2018 | Pojďme se podívat na různá řešení, díky kterým může být kámen i ve vašem interiéru a zároveň neublížíte svému rozpočtu.

05.07.2018

Kontakty

adresa

Pražská tř. 2850/66
370 04 České Budějovice

doba
Po - Čt 7:00 - 10:30 11:00 - 16:30
7:00 - 10:30 11:00 - 15:30

 

kamenictví

kamenická výroba

pomníky a hroby

oprava hrobů

sekání a zlacení písma, přípisy, písmo na sklo

údržba a čištění pomníků, hrobů

parapety

kuchyňské a koupelnové desky

stoly

schody

okrasné kameny

obklady krbů

grilovací kameny

obklady a dlažby

stavební práce

zakázková výroba

polotovary a komplety pro kameníky