Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
X

Žula

Žula

Žula neboli granit je přírodní kámen, konkrétně hlubinná vyvřelá hornina. Jejím základem je křemen a živec, jež dohromady tvoří přibližně 75 % žuly. Také může obsahovat další horniny, které ji mohou dále zbarvovat: turmalín, granát, biotit (tmavá slída), muskovit (světlá slída), titanit, magnetit či apatit. Základní charakteristikou žuly je její zrnitost. Velikost těchto zrn je variabilní od hrubozrnné až po zrno jemné.

Vlastnosti žul

Odolnost a snadná údržba

Dle Mohsovy stupnice se tvrdost žuly pohybuje mezi 6. a 7. příčkou (tvrdá až velmi tvrdá). Pro srovnání například mramor je mezi 3. a 4. příčkou (měkký až polotvrdý). Není porézní, a proto se velmi snadno udržuje. Také stojí za zmínku vysoká rezistence vůči teplotám. Je tedy odolná jak vůči mechanickým, tak běžným chemickým látkám.

Široká škála barevností a kreseb

Kromě vysoce funkčního využití žula rozhodně splňuje i estetické požadavky. Disponuje totiž velkou variabilitou barev a kreseb. České žuly se u nás vyskytují většinou v odstínech šedé, případně s odstínem žlutohnědé s celistvě zrnitou kresbou. U žul z dovozu se můžeme setkat téměř se všemi ostatními barvami včetně zelené, modré nebo černé a v kresbě s jemným zrnem se může vyskytovat i výrazné mramorování.

U žuly se často přistupuje k povrchové úpravě leštěním, protože teprve tehdy se barvy a kresba krásně vykreslí.

Využití žul

Díky svým vlastnostem je kameníky velmi často doporučována a využívána. Uplatňuje se ve stavebnictví (jako stavební kámen či drcené kamenivo), i jako materiál pro zakázkovou i sériovou kamenickou výrobu širokého spektra produktů do interiérů a exteriérů. Takovými produkty jsou například:

  • hroby a pomníky
  • kuchyňské a pracovní desky, stoly
  • dlažby, obklady
  • schody, parapety
  • dekorace

Ukázky druhů žulKontaktujte nás

Pošlete nám dotaz, poptávku.

jmeno
email
telefon
zprava

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz.

Aktuálně

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

Jak si vybrat kamennou kuchyňskou desku?

28.11.2018 | Druhů kamenů je hodně a ve svých vlastnostech se mohou velmi lišit. Zde je pár bodů, které by vám měli pomoci s výběrem.

28.11.2018
Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

Proč by měl být přírodní kámen v interiéru každého mileniála?

17.10.2018 | Mileniálové jsou pány posledních trendů, moderních technologií a nejrůznějších životních vychytávek. Ovšem i v jejich životě by neměla chybět příroda, a to nejen během víkendů trávených v horách, ale také v jejich interiérech.

17.10.2018
Pískovec pradávný přítel člověka

Pískovec pradávný přítel člověka

10.09.2018 | Jak je možné, že naši předci si pro stavbu domovů vybírali zrovna pískovec? Kámen, který je proslulý svou měkkostí, špatnou odolností a krátkodobou trvanlivostí? Ne každý pískovec má tyto vlastnosti.

10.09.2018
Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

Skládaný kamenný obklad je ideální volbou pro všechny milovníky přírody

22.08.2018 | Pojďme si říci, kdy je vhodné skládaný kamenný obklad vybrat, pro jaký druh kamene se rozhodnout a jak náročný je na údržbu.

22.08.2018
Umělý nebo přírodní kámen?

Umělý nebo přírodní kámen?

16.07.2018 | Pokud se i vy rozhodnete otevřít tomuto přírodnímu materiálu dveře svého domu, pak možná narazíte na dilema, zda použít přírodní či umělý kámen.

16.07.2018
Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

Jak využít kámen pro luxusní vzhled vašeho interiéru a přitom neutratit veškeré úspory?

05.07.2018 | Pojďme se podívat na různá řešení, díky kterým může být kámen i ve vašem interiéru a zároveň neublížíte svému rozpočtu.

05.07.2018

Kontakty

adresa

Pražská tř. 2850/66
370 04 České Budějovice

doba
Po - Čt 7:00 - 10:30 11:00 - 16:30
7:00 - 10:30 11:00 - 15:30

 

kamenictví

kamenická výroba

pomníky a hroby

oprava hrobů

sekání a zlacení písma, přípisy, písmo na sklo

údržba a čištění pomníků, hrobů

parapety

kuchyňské a koupelnové desky

stoly

schody

okrasné kameny

obklady krbů

grilovací kameny

obklady a dlažby

stavební práce

zakázková výroba

polotovary a komplety pro kameníky